آموزش اجرای شبکه کامپیوتری صفر تا صد و رایگان

اجرای شبکه کامپیوتری

درباره نحوه اجرای شبکه کامپیوتری چه می‌دانید؟ امروزه با پیشرفت علم، تکنولوژی و هوش مصنوعی، دنیای فناوری اطلاعات نیز رشد چشمگیری داشته است. در واقع کمتر کسی پیدا می‌شود که با انواع شبکه‌های کامپیوتری سر و کار نداشته باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که کامپیوتری که در محیط کار از آن استفاده می‌کنید، به یک شبکه سازمانی متصل است. به نظر شما شبکه کامپیوتری چگونه کار می‌کند؟ این شبکه چه ویژگی‌هایی دارد؟ اگر شما هم قصد کسب اطلاعات در این زمینه را دارید، حتما تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

 

اجرای شبکه کامپیوتری و راه اندازی شبکه کامپیوتری

شبکه کامپیوتری و اجزای آن

پیش از آموزش اجرای شبکه‌ کامپیوتری، لازم است تا با مفهوم و نحوه عملکرد این شبکه آشنا شوید. خوب است بدانید که شبکه کامپیوتری به مجموعه‌ای از دو یا چند دستگاه الکترونیکی یا کامپیوتر گفته می‌شود که توسط فیبر نوری، کابل و یا امواج بی‌سیم به یکدیگر متصل شده‌ و به تبادل اطلاعات می‌پردازند. با استفاده از یک شبکه کامپیوتری می‌توان اطلاعات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل کرد.

لازم است بدانید که شبکه کامپیوتری در دو نوع بی‌سیم یا باسیم طراحی و اجرا می‌شود که هر یک از این دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. اجزای مختلف یک شبکه کامپیوتری عبارتند از:

  1. اتصال به شبکه‌های گسترده: لازم است بدانید که در برخی از موارد، شبکه کامپیوتری به شبکه جهانی اینترنت متصل می‌شود. این اتصال اینترنتی از طریق یک درگاه ارتباطی فراهم می‌شود و می‌تواند از فناوری ADSL و یا MPLS پشتیبانی کند.
  2. کلاینت (client): در اجرای شبکه کامپیوتری، کلاینت به دستگاه و نقطه سرویس گیرنده گفته می‌شود. این دستگاه می‌تواند کامپیوتر شخصی، لپ تاپ و یا حتی تبلت باشد.
  3. سرور (server): به کامپیوتر قدرتمندی گفته می‌شود که وظیفه سرویس دهی در شبکه‌های کامپیوتری را بر عهده دارد.
  4. رسانه (media): چنانچه نحوه اتصال سیستم‌ها به یکدیگر به صورت فیزیکی باشد، آنگاه از یک رسانه برای اتصال استفاده می‌شود. رسانه می‌تواند فیبر نوری، کابل مسی و یا امواج رادیویی باشد.
  5. سوئیچ (swich):در اجرای شبکه کامپیوتری، وظیفه اصلی سوئیچ اتصال قسمت‌های مختلف شبکه‌های کامپیوتری به یکدیگر است.
  6. مسیریاب (router): مسیریاب شبکه‌های کامپیوتری مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند.

اجرای شبکه کامپیوتری و انتقال فایل ها بین شبکه ها

 

برای اجرای شبکه‌ کامپیوتری به چه تجهیزاتی احتیاج خواهیم داشت؟

دانستیم که اجرای شبکه‌های کامپیوتری به دو صورت بی‌سیم و سیم‌دار انجام می‌شود. چنانچه قصد راه اندازی شبکه به صورت باسیم را دارید، به تجهیزاتی از قبیل کابل شبکه، سوئیچ شبکه و رک شبکه احتیاج خواهید داشت. همچنین برای پیاده سازی شبکه‌های کامپیوتری بی‌سیم بایستی از اکسس پوینت و کارت شبکه بی‌سیم استفاده کنید.

 

آموزش اجرای شبکه‌های کامپیوتری

گام 1: برای اجرای شبکه‌های کامپیوتری بایستی نیازهای مشاغل مورد نیاز را شناسایی کرده و برای بهبود عملکرد شرکت تلاش کنید. پس از سنجش نیازهای شرکت می‌توان به برنامه ریزی و طراحی شبکه کامپیوتری پرداخت. اگر قصد اجرای شبکه به صورت فیزیکی و باسیم را دارید، بایستی مناسب‌ترین مسیر را برای کابل کشی انتخاب کنید.

گام 2: در این مرحله از آموزش اجرای شبکه‌های کامپیوتری بایستی تعداد سیستم‌های مورد نیاز، کنترلگرهای منطقی، سرعت پورت و… را مشخص کنید. در ادامه بایستی عملکرد شبکه را در حالت فعلی تحلیل کنید و اطلاعات کافی را در این باره بدست آورید.

گام 3: در این گام شما بایستی وضعیت فعلی سوئیچ‌ها، رویترها، پهنای باند، استاندارهای فعلی و… بسنجید و برای طراحی شبکه در بیش از یک ساختمان، الزامات اتصال و آدرس IP مجازی را بدست آورید.

گام 4: در این قسمت از اجرای شبکه کامپیوتری، می‌توانید تعداد پورت‌های سوئیچ را برای 24 ماه آینده تعیین کنید. چنانچه فاصله اتاق کامپیوتر از حد مجاز کابل بیشتر باشد؛ آنگاه به قاب توزیع متوسط نیاز خواهید داشت. جهت استاندارد کردن لایه دسترسی، بایستی سوئیچ را برای مناطقی که احتمال رشد آن‌ها در آینده وجود دارد قرار دهید. در مابقی قسمت‌ها می‌توان از کلیدهای کوچک نیز استفاده کرد.

گام 5: برای اجرای شبکه کامپیوتری بایستی سوئیچ‌های مورد نظر برای اتاق کامپیوتر را انتخاب کرده و اقدام به ارزیابی سوئیچ‌های دوتایی کنید. علاوه بر این بایستی برنامه لازم برای سرعت پورت و چگالی آن نیز اندیشیده شود. در ادامه با ایجاد یک آدرس IP بر اساس نیاز و یک پروتکل شبکه اقدام به اجرای شبکه کنید.

 

اجرای شبکه کامپیوتری و نحوه اجرا بین شبکه های کامپیوتری

نتیجه گیری

در این مطلب با نحوه اجرای شبکه‌های کامپیوتری آشنا شده و دانستیم که این شبکه انواع مختلفی دارد که در مقاله آشنایی با انواع شبکه کامپیوتری آمده است. در واقع اجرای شبکه کامپیوتری نیازمند دانش و مهارت است و بایستی این فرایند را به تیمی متخصص و کاربلد سپرد. اجرای این شبکه‌ها عوامل مختلفی دخیل هستند که یکی از این عوامل مهم امنیت شبکه است.

چنانچه شما هم قصد اجرای یک شبکه کامپیوتری به صورت ایمن و دقیق را دارید، می‌توانید این پروسه را به تیم خدمات سیستم شبکه کامپیوتری بسپارید. هزینه اجرای شبکه‌های کامپیوتری اغلب بسیار به صرفه است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در پایان امیدواریم که این مطلب برای علاقه مندان مفید واقع شده باشد، شما می‌توانید صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و لینکدین دنبال کرده و یا با شماره‌های زیر تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *