درب اتوماتیک چیست و انواع آن کدام است؟

درب اتوماتیک و بخش ها و مزایا و انواع آن

درب‌های بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، بانک‌ها، پارکینگ برخی از منازل و مجتمع‌های مسکونی و مراکز خدماتی از مکان‌هایی هستند که درب اتوماتیک برای ورود و خروج، در آن‌ها  به کار گرفته شده است. اساس عملکرد این درب‌ها پیچیده نیست ولی نصب سیستم هوشمند آن‌ها، به مهارت فنی نیاز دارد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفجه ” هوشمندسازی ساختمان چه اهمیتی دارد و مزایا و معایب آن کدام است؟ ” مراجعه کنید. در ادامه به توضیحات درباره درب اتوماتیک و انواع و مزایا و بخش‌های آن را می‌پردازیم. با تیم پیشگامان برنابنیان همراه باشید.

 

درب اتوماتیک چیست؟

درب اتوماتیک به گونه‌ای از درب‌ها می‌گویند که برای بازوبسته‌شدن نیازی به دست‌زدن به آنها و استفاده از نیروی حرکتی دست انسان نیست و با بهره‌گیری از موتور و مدارالکترونیکی بازوبسته می‌شوند. پس درب‌‌اتوماتیک برای راحتی بازوبسته‌کردن ساخته‌شده و باعث آسودگی اشخاص می‌گردد. برای کسانی که دارای ضعف جسمی هستند یا همراه یک بچه یا با دستی پر از وسایل، وارد مکانی می‌شوند، بسیار کاربردی می‌باشد‌. چرا که اتوماتیک، بازوبسته‌شده و نیازی به بهره‌گیری از انرژی دست ندارد.

درب‌های اتوماتیک در دو جهت افقی و عمودی حرکت می‌کنند. درب اتوماتیک شیشه ای افقی حرکت می‌کند و درب های اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی، عمودی حرکت می‌کنند، پس درب اتوماتیک شیشه ای به طور عمودی حرکت نمی‌کند، مگر در سیستم‌های دکوری و نمایشی‌.

 

درب اتوماتیک چیست؟

 

متریالی که برای ساخت این گونه از درب‌ها به کار می‌رود، بسته به اینکه از چه تکنولوژی برای ساخت آن درب‌‌اتوماتیک بهره‌گیری می‌شود، متفاوت می‌باشد. درب‌اتوماتیک بر پایه سه کارکرد فنی مکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی کار می‌کنند. در کارکرد مکانیکی، درب‌اتوماتیک توسط چرخ دنده‌ها به حرکت در می‌آید.

درب اتوماتیک هیدرولیکی بر پایه تغییرات فشار سیالات و روغن کار می‌کند. درب اتوماتیک پنوماتیک، بر پایه فشار گازی باز و بسته می‌گردد. با توجه به کاربردی که در یک جایگاه خاص هست، یکی از انواع درب های اتوماتیک با فناوری نامبرده، به‌کار‌گرفته می‌شود.

 

بخش های درب‌های اتوماتیک

درب اتوماتیک از بخش‌های گوناگونی ساخته شده است. هر یک از قطعات الکترونیکی باید در جایگاه ویژه خود قرار بگیرند. روی هم رفته بخش‌های بنیادی درب‌های اتوماتیک دربرگیرنده موارد زیر است.

  • ریموت کنترل
  • موتور الکتریکی
  • مدار الکترونیکی
  •  تجهیزات امنیتی
  •  چرخ دنده و گیربکس
  • قفل برقی و مکانیکی درب
  • بازوی محرکه و قطعات مکانیکی  و …

انتخاب و کارگذاری هر یک از ساز و برگ‌های بالا بر روی یک درب‌اتوماتیک، به نوع و مدل درب بستگی دارد.

 

بخش های درب اتوماتیک

 

مزیت های درب‌ اتوماتیک

برخی از برتری‌ها و مزایای بهره‌گیری از درب‌ اتوماتیک در ساختمان‌های مختلف:

افزایش زیبایی و ارزش ساختمان

نخستین مورد از مزایای استفاده از درب‌‌اتوماتیک که در نگاه اول به چشم می‌آید، افزایش زیبایی و ارزش ساختمانی است که  یک درب‌ اتوماتیک در آن به کار گرفته شده است. روی هم رفته مشتریان به کاربردن درب‌های اتوماتیک در یک بنا را ترجیح می‌دهند و از دید آن‌ها ساختمان‌هایی با درب‌اتوماتیک ارزش بالاتری برای خرید و سرمایه گذاری دارند. خوش‌نما‌بودن، زیبایی فضای بیرونی ساختمان، به‌روزبودن آن و … از مزیت‌های داشتن یک درب اتوماتیک است.

افزایش ایمنی ساختمان

شاید مهم‌ترین دلیل به‌کارگیری درب‌اتوماتیک برای یک ساختمان، افزایش امنیت آن باشد. درب های اتوماتیک ایمنی ساختمان را چند برابر می‌کنند و این ویژگی را می‌توان به عنوان یکی از بنیادی‌ترین برتری‌های به‌کارگیری درب‌ اتوماتیک در نظر گرفت. به ویژه درب‌های ریموت‌داری که برای ساختمان‌های مسکونی به کارگرفته می‌شوند، مایه افزایش چند برابری امنیت یک ساختمان مسکونی خواهند شد.

افزایش راحتی و آسایش ساکنین

از دیگر برتری‌های به‌کارگیری درب‌ اتوماتیک، افزایش آسایش ساکنین آن ساختمان است. با به‌کارگیری یک درب‌اتوماتیک، می‌توان به راحتی با یک ریموت و بدون نیاز به پیاده‌شدن از ماشین و باز‌و‌بسته‌کردن دستی درب، به ساختمان  وارد شد یا از آن خارج شد.

از طرفی درب‌های اتوماتیک چشمی مانند درب‌ های شیشه ای اتوماتیکی که در ورودی ساختمان‌های عمومی همچون پاساژها و ادارات کارگذاری می‌شوند. نیز، راحتی در رفت و آمد را به مردم هدیه می‌کند و این مهم‌ترین دلیل کارگذاری درب‌‌اتوماتیک در مکان‌های عمومی است.

 

 

انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک شیشه ای: این نوع درب از یک اپراتور برای بازوبسته کردن لت‌ها، ساخته شده است.

درب اتوماتیک پارکینگی: کاربرد درب اتوماتیک پارکینگی برای کنترل رفت‌و‌آمد مکان‌های عمومی و حفاظت از فضاها و محیط‌های ویژه است. برای نصب و تعمیر درب پارکینگ با تیم برنابنیان تماس بگیرید.

درب کرکره برقی: مدل پیشرفته کرکره‌های قدیمی و ساده هستند که تفاوت‌هایی با آن‌ها دارند. کرکره برقی به دلیل هزینه پایینی که دارد، برای درب پارکینگ بسیار به کار می‌رود.

 

انواع درب اتوماتیک

 

جمع بندی

البته مدل‌ها و انواع درب اتوماتیک فراوان هستند، در این نوشته ما برآن شدیم که چکیده از توضیحات و ویژگی‌های درب‌ها را برای شما گردهم آوریم باشد که با بهره گیری از این درب‌ها زندگی بهتری را تجربه کنید.

در صورت نیاز به تعمیر و نصب و راه اندازی درب اتوماتیکی در دفتر و محل کار شما یا در منزل‌تان، می‌توانید با تیم برنابنیان که شامل ارائه دهنده خدمات درب اتوماتیک با سابقه فعالیت بالا، هماهنگ کرده و از انجام ارائه این خدمات در خدمت شما کاربران گرامی دریغ نمی‌ورزند. البته توجه کنید برای نصب و تعمیر درب‌اتوماتیک پارکینگی به بخش خدمات جک درب پارکینگ مربوط می‌شود. جهت ارتباط نزدیک‌تر با تیم و کسب اطلاعات بیشتر راجع به این موضوع از طریق شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام یا تلگرام شرکت را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *