دیافراگم دوربین مداربسته چیست؟

آشنایی با دیافراگم دوربین مداربسته

دیافراگم دوربین مداربسته موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. همانطور که می‌دانید امروزه دوربین‌های مداربسته به عنوان یک ابزار بسیار مهم، کاربردی و حیاتی محسوب می‌شوند و در زندگی روزانه افراد سبب ایجاد امنیت و آرامش بیشتری می‌شوند. 

دوربین‌های مداربسته برای اینکه بتوانند تصاویر را با کیفیت و وضوح بالایی ارائه دهند، نیاز دارند که نور مناسبی وجود داشته باشد اما در هر ساعت از شبانه روز نور محیط تغییر کرده، بنابراین باید بگوییم که هیچ گونه تضمینی برای وجود داشتن نور مناسب جهت ارائه تصاویر با کیفیت و وضوح مناسب وجود ندارد. به همین علت برای حل این مشکل و تامین کمبود نور محیط از ساختار چشم انسان الهام گرفته شده و دیافراگم طراحی شده است. 

دوربین‌های مداربسته می‌توانند با کمک دیافراگم نور موردنیاز خود را بدست آورند. عملکرد دیافراگم را در دوربین‌های مداربسته می‌توان مانند عملکرد مردمک چشم و عنبیه در نظر داشت. چرا که در مواقعی که چشم انسان در معرض نور زیادی قرار می‌گیرد مردمک تنگ شده و شدت نور وارد شده را کنترل می‌کند و همچنین برعکس در زمان نور کم مردمک گشادتر شده تا نور مورد نیاز برای تشخیص اجسام به چشم برسد. 

دیافراگم دوربین مداربسته از طریق اتصال به حسگر متصل می‌تواند دریچه را بزرگ یا کوچک کند. با استفاده از این قابلیت بدون هیچگونه مشکلی تصاویر در بازه نوری گسترده ایجاد می‌شوند. 

به طور کلی برای اینکه تصاویر به صورت مناسب از دوربین مداربسته دریافت شوند، باید شرایط مناسبی نیز فراهم شود. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به انواع دیافراگم دوربین مداربسته و عملکرد دیافراگم دوربین مداربسته بپردازیم. در نتیجه اگر در مورد این موضوع نیاز به اطلاعات بیشتر دارید تا انتها همراه ما باشید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

دیافراگم در دوربین مداربسته

 

دیافراگم در دوربین مداربسته چیست؟

اگر برای شما نیز این سوال به وجود آمده است که دیافراگم دوربین مداربسته چیست؟ باید در جواب به صورت ساده بگوییم که دیافراگم مثل یک دریچه است که می‌تواند میزان عبور نور از لنز دوربین مداربسته را تنظیم کند. جالب است بدانید که طراحی و ساختار دیافراگم در دوربین مداربسته از ساختار عنبیه چشم انسان ساخته شده است.

همانطور که می‌دانید در طول شبانه روز مقدار نور در یک محیط بسیار متغیر بوده و وجود نور استاندارد و مناسب برای دوربین‌ها در هر محیطی امکان‌پذیر نبوده پس سنسورهای دوربین‌ها نمی‌توانند تصاویر در در بازه وسیعی از این سطح نور بسازند. بنابراین برای برطرف‌کردن چنین مشکلی از دیافراگرام در دوربین های مداربسته استفاده می‌شود. این وسیله به یک حسگر متصل بوده که با دریافت نور محیط دریچه را کوچک یا بزرگ می‌کند.

اگر در یک محیط نور زیاد باشد، دریچه کوچکتر شده و اگر نور کم باشد، دریچه بزرگتر می‌شود تا بتواند میزان نور بیشتری را جذب کند. بنابراین می‌توان گفت که دوربین‌های مداربسته با استفاده از این مکانیزم قادر هستند تا بدون مشکلی تصاویر را در بازه‌های نوری مختلف ایجاد کنند. همچنین اگر نیاز به خدمات دوربین مداربسته دارید، می‌توانید از کارشناسان مجموعه ما راهنمایی های لازم خود را بگیرید.

 

انواع دیافراگم دوربین مداربسته

 

انواع دیافراگم دوربین مداربسته

از آنجایی که با دیافراگم دوربین مداربسته آشنا شدید باید بدانید که این قطعه کاربردی دارای انواع مختلفی نیز می‌باشد که باید با توجه به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در این قسمت از مقاله قصد داریم تا انواع آن را معرفی کنیم تا بتوانید با دید آگاهانه‌تری دوربین مداربسته موردنیاز خود را خریداری کنید. انواع دیافراگم به شرح زیر است:

  • دیافراگم دوربین مداربسته دستی
  • آیریس ثابت
  • آیریس اتوماتیک
  • p iris

همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد دوربین مداربسته به مقاله لنز دوربین مداربسته و زاویه دید دوربین مداربسته مراجعه کنید. 

 

دیافراگم دوربین مداربسته دستی 

در این مدل از دوربین مداربسته کاربران می‌توانند به صورت کاملا دستی دریچه دیافراگم لنز دوربین خود را با توجه به میزان نور محیط تنظیم کنند تا دوربین بتواند تصویر مناسبی را ارائه کند. اما لازم به ذکر است که یکی از مشکلاتی این مدل از آیریس‌ها این است که اگر در طول شبانه روز میزان و شدت نور تغییر کند و کم و زیاد شود کاربر مجبور می‌شود که به صورت مجدد و دستی برای تنظیم دیافراگم دوربین مداربسته اقدام کند.

اما می‌دانید که تکرار این موضوع می‌تواند برای کاربر خسته‌کننده باشد. همچنین در شرایطی سبب کاهش عمر مفید دستگاه نیز بشود و حالت فوکوس دستگاه را هم مختل کند. برای اطلاع بیشتر در مورد دوربین مداربسته می‌توانید مطلب سنسور دوربین مداربسته را مطالعه کنید. 

 

آیریس ثابت 

در این مدل دیافراگم هیچگونه کنترلی بر روی میزان نور ورودی در طول شبانه روز و میزان نور وارد شده به دوربین ندارد و دوربین‌هایی که آیریس ثابت دارند به طور معمول در محیط‌های سقف‌دار استفاده می‌شوند که شدن نور ورودی آن‌ها در شبانه روز ثابت است. از این محیط‌ها می‌توان به مراکز تجاری، مسکونی، ادارات و … اشاره کرد. همچنین اگر نیاز به نصاب دوربین مداربسته در تهران دارید، می‌توانید با این مجموعه در تماس باشید. 

 

دیافراگم دوربین مداربسته اتوماتیکی

 

دیافراگم اتوماتیک دوربین مداربسته

مدل دیگر از دیافراگم دوربین مداربسته، دیافراگم اتوماتیک است. همانطور که از اسم این آیریس مشخص است ورود نور به لنز دوربین در این مدل به صورت اتوماتیک است. عملکرد آن به این صورت است که دریچه دیافراگم با تغییر شدن نور باز و بسته شده و کمک می‌کند تا تصویر دوربین‌ها در شرایط نوری مختلف با کیفیت بهتری ارائه شود. به طور معمول کاربران در این مدل دوربین‌ها همیشه از تصویر ارائه شده رضایت دارند.

اما لازم به بیان است که قیمت این مدل نسبت به مدل‌های دیگر گران‌تر است و تنها نقطه ضعف آن نیز این است که در مواقعی که دریچه آیریس بیش از حد باز یا بسته شود، این امکان وجود دارد که زاویه دید و فوکوس دوربین تغییر کمی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر راجع به تنظیم لنز دوربین مداربسته به این مطلب می توانید مراجعه کنید.

 

دیافراگم p _ iris

این مدل دیافراگم دوربین مداربسته جزو مدل پیشرفته از دیافراگم‌های خودکار است. کنترل دریچه در این مدل توسط موتورهای مکانیکی دقیق و با توجه به شدت نور محیط تنظیم می‌شود. همچنین این مدل معایب دیافراگم اتوماتیک را پوشش داده اما قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های گفته شده در بالا برخوردار است. بنابراین پیشنهاد می‌شود که فقط در موقعیت‌های حساس از دوربین‌های مجهز به این نوع آیریس استفاده شود.

به طور کلی باید بگوییم که شناخت انواع دیافراگم دوربین مداربسته کمک می‌کند تا بتوانید با توجه به موقعیت، محل نصب دوربین و… دوربین مداربسته مناسب‌تری را انتخاب کنید. 

 

عملکرد دیافراگم دوربین مداربسته

 

نحوه عملکرد دیافراگم دوربین مداربسته

در جواب به سوال نحوه عملکرد دیافراگم دوربین مداربسته به چه صورت است، باید بگوییم که حتما شما نیز این تجربه را داشته است که در زمانی که وارد یک محیط پر از نور می‌شوید، چشم شما برا ثانیه‌ای توانایی دیدن را ندارد. در چنین موقعیتی سنسورهای مغز فرمان کوچک شدن عنبیه را صادر کرده و شما مجدد قادر به دیدن اطراف خود هستید. یا برعکس این موضوع که وقتی وارد یک محیط تاریک می‌شوید، چشم شما بعد از مدتی به تاریکی عادت کرده و می‌توانید اطراف را مشاهده کنید. چرا که دریچه دریافت نور را تا حد امکان باز کرده و از تمام منبع نور برای تشخیص استفاده می‌کند.

دیافراگم دوربین مداربسته نیز به وسیله سنسورهای تشخیص نوری که دارد این عملکرد را شبیه سازی می‌کند. البته لازم به ذکر است که این امر کاملا بسته به نوع دیافراگم در دوربین مدار بسته دارد‌. دریچه دیافراگم دوربین مداربسته با استفاده از پره‌ها باز و بسته می‌شوند.

درجه‌های باز یا بسته بودن را با نماد f نشان می‌دهند که نشان دهنده نسبت فاصله کانونی به قطر دیافراگم است و با کوچک‌تر شدن مخرج کسر یعنی قطر دیافراگم، عدد f بزرگتر خواهد می‌شود، به همین دلیل عدد کنار این نماد با میزان نور عبوری از دیافراگم دوربین مداربسته رابطه عکس دارد. همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد دوربین مداربسته در تلگرام ما را دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط: سرعت شاتر دوربین مداربسته یا Shutter speed چیست؟

 

سخن آخر 

همانطور که در قسمت‌های بالا اشاره کردیم دوربین مداربسته جزو یک وسیله کاربردی محسوب می‌شود که برای ایجاد امنیت و آرامش افراد در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای اینکه این دوربین بتواند در هر شرایط و موقعیتی تصاویر با کیفیت و واضح را به کاربران ارائه دهد، مهم است که در آن از دیافراگم دوربین مداربسته استفاده شود. دیافراگم در دوربین‌های مداربسته یکی از مهمترین اجزای می‌باشد که در کیفیت تصاویر بسیار تاثیرگذار است و دارای انواع مختلفی نیز می‌باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از خرید انواع دوربین‌های مداربسته با دیافراگم‌های مختلف ابتدا برای تماس با برنابنیان و مشورت با کارشناسان این مجموعه اقدام کنید. 

لازم به ذکر است که برای اطلاعات بیشتر در مورد ما می‌توانید قسمت درباره برنابنیان را مطالعه کنید تا اطمینان بیشتری داشته باشید. سپاسگزاریم که تا پایان مطلب همراه ما بودید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *