تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مداربسته چیست؟

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مداربسته چیست؟

حتما هنگام استفاده از دوربین مداربسته، با دو اصطلاح زوم اپتیکال و زوم دیجیتال مواجه شده‌اید. تقریبا در تمام دوربین مداربسته‌ها ، نوعی از زوم دیجیتال وجود دارد. اما تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مداربسته چیست؟ جهت استفاده برای اهداف امنیتی کدامیک مناسب‌تر است؟ در ادامه، به اشکال مختلف زوم یا بزرگنمایی، نگاهی خواهیم انداخت.

 

زوم چیست؟

در ابتدا باید بدانید زوم به چه معناست و در سیستم نظارتی چه کاربردی دارد. همانطور که می دانید، نظارت با دوربین مداربسته، نقش مهمی در تامین امنیت مشاغل، املاک، خیابان‌ها و … دارد. قابلیت بزرگنمایی یا زوم، به دوربین مداربسته‌ها کمک می‌کند تا جزییات بیشتر و زاویه دید وسیع‌تری را در اختیار کاربر قرار دهند. بنابراین، با وجود قابلیت زوم می‌توان نظارت و کنترل دقیق‌تری بر محیط داشت.

در واقع زوم، نسبت بین کوتاه‌ترین و طولانی‌ترین فاصله کانونی یک لنز می‌باشد. این کار با جابه‌جایی عدسی‌های لنز و تغییر فاصله کانونی آن از شیء انجام می‌شود. توانمندترین نوع دوربین مداربسته در این زمینه، دوربین مداربسته PTZ است. دوربین مداربسته PTZ قابل کنترل بوده و قدرت زوم بالایی دارد. هر یک از این نوع دوربین مداربسته‌های امنیتی، با استفاده از قابلیت زوم دیجیتال، زوم اپتیکال و یا ترکیبی از هر دو کار می‌کنند.

 

زوم اپتیکال چیست؟

زوم اپتیکال (نوری)، نوعی از بزرگ‌نمایی است که جهت بزرگ کردن تصویر و مشاهده اجسام در فاصله دور، در اکثر دوربین‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت، لنز دوربین مداربسته، داخل و خارج تصویر حرکت می‌کند (مانند تلسکوپ یا دوربین شکاری) و معمولا گزینه بهتری است. چرا که برای پرکردن تمام سنسور، تصویر را بزرگ‌تر می‌کند. در نتیجه تصویر بزرگ شده‌ای با وضوح بالا ارائه می‌دهد. البته تا زمانی که کیفیت لنز و فاصله زوم مناسب باشد. به بیانی دیگر؛ یک لنز ارزان قیمت، قادر به ایجاد بزرگ‌نمایی در فاصله طولانی، بدون افت کیفیت تصویر، نخواهد بود.

دوربین‌های عکاسی معمولا با لنزهای 75،150, 300 mm شناخته می‌شوند، جهت امنیت دوربین مداربسته‌، معمولا دارای زوم اپتیکال 4x, 8x, 10x, می‌باشند. به طور کلی، زوم اپتیکال بهترین نوع زوم است. زیرا تصاویر ارائه شده براساس دستکاری امواج نوری است که به سنسور تصویر می‌رسد. بنابراین تصاویر بدون اینکه اطلاعاتی از دست دهند، بزرگ دیده می‌شوند. هرچند در بزرگنمایی‌های شدید، تصاویر با زوم اپتیکال، شفافیت خود را از دست می‌دهند. اگرچه این افت کیفیت به اندازه لنزهایی با بزرگنمایی دیجیتال مشخص نمی‌شود.

 

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مداربسته

 

زوم دیجیتال چیست؟

در حالی که زوم اپتیکال از لنز دوربین مداربسته به حالت فیزیکی، واقعی و فاصله کانونی برای بزرگ‌نمایی تصویر استفاده می‌کند، زوم دیجیتال برای این کار وابسته به الگوریتم‌های اعمال‌شده توسط پردازنده دوربین مداربسته می‌باشد. زوم دیجیتال، این کار را با برش تصویر در مرکز آن و بزرگ‌کردن هزاران پیکسل (پیکسل‌های تشکیل‌دهنده‌ی تصویر) انجام می‌دهد. همچنین پیکسل‌های جدیدی را برای پرکردن (INTERPOLATION) شکافه بین پیکسل‌های موجود تصویر تشکیل می‌دهد.

شاید عنوان “دیجیتال” برای این نوع زوم، اصطلاح دقیقی نباشد؛ زیرا صرفا تصویری که گرفته‌شده، را بزرگ می‌کند. این امر موجب می‌شود تا اجسام موجود در تصویر، نزدیک‌تر به‌نظر برسند. درواقع زوم دیجیتال، تقلیدی از تاثیرات زوم اپتیکال استاندارد است، بدون اینکه واقعا روی شی قرار گرفته شده در تصویر بزرگ‌نمایی کند.

البته زوم دیجیتال می‌تواند بسیار قدرتمند باشد؛ اغلب از 2x تا 32x یا بیشتر است. با این حال، در نهایت کیفیت تصویر مقداری کاهش می‌یابد، زیرا پیکسل‌ها فقط زمانی می‌توانند بزرگ و بازتولید شوند که بدشکل و تار نشده باشند. به طور کلی، بزرگ‌نمایی دیجیتال میزان جزئیات لازم و مفید تصاویر امنیتی شما را حاصل نمی‌کند.

 

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین های مدار بسته

 

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال:

اما استفاده از کدام یک از این زوم‌ها بهتر است؟ برای پاسخ به این پرسش، باید تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال را بدانید.

زوم دیجیتال بر اساس نرم افزار کار می‌کند اما زوم اپتیکال سخت افزاری و زوم واقعی است. زوم اپتیکال، همیشه کیفیت بهتر و وضوح بالاتری نسبت به زوم دیجیتال دارد. با این وجود در سال‌های اخیر، قابلیت‌های زوم دیجیتال بسیار بهبود یافته است. با افزایش انواع رزولوشن دوربین مداربسته، پردازنده‌ها قدرتمندتر و الگوریتم‌ها پیچیده‌تر می‌شوند.

در بسیاری از شرایط و با زوم در سطح کمتر، کیفیت تصویر بزرگ‌نمایی شده دیجیتالی مانند زوم اپتیکال خواهد بود. این امکان همچنان در حال ارتقا و رو به بهبود است. علاوه‌براین، در دوربین مدابسته هایی با رزولوشن بالا ( مانند دوربین مداربسته 4K ) ممکن است نیازی به پردازش نباشد؛ چرا که می‌توانید به سادگی تصویر را در اندازه واقعی برش دهید و همچنان پیکسل‌های زیادی را داشته باشید، بدون اینکه در کیفیت تصویر مشکلی ایجاد شود.

با این وجود باید بدانید که با استفاده از زوم اپتیکال می‌توانید به صورت زنده روی تصویر زوم کنید. زوم دیجیتال فقط بر روی تصاویری که از قبل ذخیره شده‌اند، انجام می‌شود. از طرف دیگر می‌توانید از زوم اپتیکال دوربین مداربسته فقط برای تصاویر لایو و تعقیب بر روی سوژه موردنظر خود استفاده کنید. در حالی که این امکان در زوم دیجیتال وجود ندارد.

 

تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در انواع مختلف دوربین مداربسته

 

ترکیب زوم اپتیکال و دیجیتال:

بسیاری از تولید کنندگان دوربین مداربسته، برای دستیابی به قدرتمندترین زوم ممکن، زوم دیجیتال و اپتیکال را با یکدیگر ترکیب کرده‌اند. انجام این کار، می‌تواند منجر به بزرگنمایی بین 100x تا 200x بشود. به طور خلاصه، زوم اپتیکال، برای حفظ کیفیت در بزرگنمایی‌های شدید، تقریبا همیشه از زوم دیجیتال بهتر عمل می‌کند. بنابراین بهتر است که اولین انتخاب شما در تهیه دوربین مداربسته باشد.

اگر شما به قابلیت های بزرگنمایی فوق العاده نیاز دارید، زوم اپتیکال می‌تواند این امکان را به شما بدهد. البته همانطور که گفتیم، گزینه‌های پیشرفته و با کیفیت زوم دیجیتال هم وجود دارد. اما به طور کلی بهترین حالت، وقتی است که زوم دیجیتال و اپتیکال را با هم ترکیب می‌کنند. در این صورت بزرگنمایی تصویر، با کیفیت بسیار بالا ارائه می‌شود که این خود بر کیفیت نظارت می‌افزاید.

 

جمع بندی

تا اینجا درمورد تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال در دوربین مداربسته را گفته‌ایم. اگر در دوربین مداربسته شما به مشکل فنی برخوردید، می‌توانید با تیم برنا بنیان درمیان بگذارید. جهت دریافت خدمات و مشاوره دوربین مداربسته از طریق تماس، چت واتساپ یا شبکه های اجتماعی اینستاگرام یا تلگرام با ایشان ارتباط برقرار کنید. آیکن‌های زیر را برای دوستانی که می‌دانید به دردشان می‌خورند، ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *