دلیل سیاه و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته چیست؟

سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته

مسئله رایجی که در مورد دوربین مدار بسته وجود دارد، سیاه و سفید شدن تصاویر در روز یا شب است. این مشکل می‌تواند در ضبط تصویر یا در نمای زنده، بروز پیدا کند. سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته چند دلیل عمده دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. با تیم شرکت برنا بنیان همراه باشید.

 

این مطلب مهم را بخوانید: ۱۰ مشکل رایج در دوربین مداربسته و راه حل آنها

 

علت سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته چیست؟

موارد زیر از مهم‌ترین دلیل سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته است. در ادامه به توضیح مختصر هر کدام از این دلایل پرداختیم.

 

سیاه سفید شدن دوربین مداربسته و علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مدار بسته

 

سنسور های مادون قرمز

در شرایطی که دوربین مدار بسته‌های در محیط‌های کم نور قرار بگیرند، سنسور نور مرئی طبیعی در این شرایط نمی‌تواند تصویر را نشان دهد بنابراین، دوربین مدار بسته برای روشن کردن میدان دید خود، LED‌های مادون قرمز خود را به کار می‌گیرد. با استفاده از این قابلیت، می‌تواند نور مادون قرمزی اجسام و اشخاص را منعکس کند و تصویر را نمایش دهد. با این کار، تصاویر به صورت سیاه و سفید قابل رویت می‌باشند. البته مشاهده‌ی تصویر رنگی در شب امکان‌پذیر است ولی دریافت تصاویر رنگی و دوربین مداربسته هایی با این قابلیت، پر هزینه می‌باشند.

 

مشکل در منبع تغذیه

اختلال در منبع تغذیه می‌تواند ناشی از عدم برق رسانی صحیح و یا مشکل در برقراری ارتباط دوربین مدار بسته توسط یک کابل یا منبع تغذیه‌ی اشکال‌دار باشد. برای رفع این مشکل، بهتر است کابل متصل به دوربین مدار بسته را چک کنید و از اتصال صحیح آن اطمینان حاصل کنید. همچنین می‌توانید دوربین مداربسته را به کابل سالمی وصل کنید و مطمئن شوید که آیا دوربین مدار بسته عامل این مسئله است یا خیر. متاسفانه این گونه ایرادات دوربین مداربسته ها غیرقابل‌رفع است. جهت اطلاعات بیشتر به مطلب ” برق دوربین مداربسته چگونه مصرف میکند؟ ” سر بزنید.

 

مطالب مرتبط را بخوانید: علت ایجاد نویز دوربین مداربسته چیست ؟

 

نرسیدن نور به سنسور دوربین مداربسته

در دوربین‌های مداربسته، سنسوری هستند که با قرار دادن دوربین مدار بسته در حالت رنگی، باعث تنظیم دید در شب می‌شود. هنگامی که نور کافی از محیط به سنسور نرسد، ضبط تصاویر با حالت سیاه و سفید شروع می‌شود.

 

به هم ریختگی تنظیمات رنگ DVR

اگر حالت دوربین مداربسته AHD به دوربین مدار بسته TVI تغییر کرده باشد، تصاویر دوربین مدار بسته به صورت سیاه و سفید ضبط می‌شود. دوربین مورد استفاده، از سیگنال‌های کامپوزیت یا آنالوگ پشتیبانی کند، باید ویدئوی ورودی و فیلم خروجی با هم مطابقت داشته باشند. اگر سیگنال‌ها با هم مطابقت نداشته باشند، تصاویر سیاه سفید خواهد شد.

 

خرابی NVR

دوربین‌های مدار بسته IP (تحت شبکه) برای ضبط و ذخیره‌ی تصاویر از دستگاه NVR استفاده می‌کنند. بروز هرگونه خرابی و مشکل در حین تصویربرداری و عملیات ضبط می‌تواند منجر به کاهش وضوح تصویر و سیاه و سفید شدن آن شود.

 

این مقاله را مطالعه کنید: چرا باید از دوربین مداربسته استفاده کنیم؟

 

چگونه مشکل سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته را برطرف کنیم؟

یکی از دلایلی که باعث سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته شده باشد، تغییر حالت دوربین مدار بسته از AHD به TVI است. با رفتن به تنظیمات DVR به راحتی می‌توان این مشکل را رفع کرد. اکنون می‌توانید مشکل دوربین مداربسته در حالت شب را حل کنید و  پس از طی مراحل برای حل نمایش فیلم به‌صورت سیاه و سفید، دکمه تنظیم مجدد دوربین را زده و تصویر را بررسی کنید.

 

سیاه و سفید شدن دوربین مدار بسته و علت ورفع مشکل سیاه سفیدی عکس تصویر دوربین مداربسته

 

مراجعه به منوی OSD و تنظیم مود دوربین مدار بسته می‌توانید مشکل سیاه و سفید بودن تصاویر و ویدیوهای ارائه شده، را برطرف کنید. استفاده از فیلتر IR (CUT) جهت ارائه ی تصاویر رنگی در شب نیز موثر است.

 

این مطلب را بخوانید: انتقال تصاویر دوربین مداربسته روی مبایل های اندروید و آیفون

 

خلاصه 

در پایان مقاله که در مورد علت سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته و رفع مشکل آن را گفته‌ایم. اگر راجع به دوربین مدار بسته از هر جهات به مشکل برخوردید و دنبال رفع آن هستید، می‌توانید به صفحه مقالات دیگر در همین سایت برنا بنیان رجوع کنید. اگر هنوز پاسخ خود را دریافت نکردید، در دیدگاه پایین صفحه سوال خود را ارائه کنید. در اولین فرصت پاسخ می‌دهیم. جهت دریافت مشاوره و خرید محصولات دوربین مدار بسته یا خدمات می توانید با تیم شرکت برنا بنیان تماس بگیرید و نیز شبکه های اجتماعی اینستاگرام، لینکدین و تلگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *