فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته و نحوه عملکرد آن

فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته

امروزه در ساخت بیشتر سیستم‌های امنیتی و نظارتی از قطعه‌ای به نام فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته استفاده می‌شود. دوربین مداربسته با قابلیت دیددرشب، طوری ساخته می‌شود که بتواند به جز امواج مرئی، امواج مادون قرمز (IR) را هم پوشش دهد. درواقع با وجود این قابلیت است که امکان تصویربرداری در شب برای دوربین مداربسته وجود دارد. اما همین قابلیت، موجب بروز مشکل برای دوربین مداربسته دیددرشب می‌شود.

مطالعه کنید: دلیل سیاه و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته چیست؟

برخورداری از قابلیت دید‌درشب باعث شده تا دوربین مداربسته برای تصویربرداری در طول روز، که نیازی به امواج مادون قرمز ندارد، هم این امواج را جذب کند. با توجه به این که حجم امواج مادون قرمز در طول روز زیاد است، جذب آن‌ها موجب غیرطبیعی بنظر رسیدن رنگ‌بندی و نور در تصویر می‌شود. در اینجا فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته مورداستفاده قرار گرفته و این مشکل را رفع می‌کند.

 

فیلتر IR Cut در CCTV

 

عملکرد فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته :

وظیفه‌ی فیلتر IR CUT، حذف امواج نوری مزاحم در طول روز و کمک به بهبود تصویر ارائه شده در شب می‌باشد. عملکرد این فیلتر بسیار ساده است؛ این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می‌دهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب می‌کند. با فعال‌کردن این فیلتر در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت.

این مطلب را بخوانید: dnr چیست؟ تکنولوژی DNR در دوربین مداربسته و مزایای آن

در طول شب یا در محیط کاملا تاریک، LEDهای IR دوربین دیددرشب فعال می‌شود. در این شرایط فیلتر IR CUT غیرفعال می شود و امکان دیدن امواج مادون قرمز به را می دهد تا دوربین مداربسته قابلیت دیددرشب را داشته باشد. مراحل انجام پردازش سنسور تصویر و فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته به این صورت می‌باشد:

  • تشخیص افکت‌های روز و شب
  • شناسایی منبع نوری
  • دریافت نور بازتاب شده
  • تشخیص وجود نورهای اضافی و نویز
  • تفکیک و بازسازی نورهای دریافتی
  • انتقال نورهای فیلتر شده به سنسور پردازنده تصویر
  • پردازش تصویر
  • نمایش تصویر در خروجی

در نتیجه وجود فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته باعث می‌شود تا دوربین در روز و شب تصاویری بسیار با کیفیت‌تری به کاربران ارائه داده شود.

 

فیلتر IR Cut و مراحل انجام پردازش در دوربین مداربسته

 

فیلتر IR Cut و عملکردهای آن در دوربین مداربسته

 

تکنولوژی ICR در دوربین مداربسته :

همانطور که گفتیم، نور مادون قرمز در روشنایی روز، روی رنگ و نور تصویر ارائه شده، تاثیر منفی گذاشته و در شب، با امکان دیددرشب، تصویربرداری را ممکن می‌سازد. به همین دلیل لازم است که IR Cut Filter هنگام روز جلوی لنز قرار داشته باشد و در تاریکی از جلوی لنز کنار برود. این کار به طور خودکار، با به کارگیری تکنولوژی ICR صورت میگیرد و فیلتر را به صورت مکانیکی در برابر لنز جابجا می‌کند.

فیلتر IR CUT به کمک فیلتر لغزان در روز، مقابل سنسوری تصویر دوربین مداربسته قرار می‌گیرد، در شب از جلوی لنز دوربین مداربسته کنار می‌رود تا شرایط دیددرشب به کمک ال ای دی‌های مادون قرمز فراهم شود.

 

جمع بندی

در این آموزش فیلتر IR CUT در دوربین مداربسته و عملکردها و مراحل پردازش تصویر در دوربین را بررسی کرده‌ایم. اگر باز هم سوال دارید می‌توانید با تیم برنا بنیان در میان بگذارید. جهت خدمات و مشاوره رایگان دوربین مداربسته می‌توانید از طریق تماس، چت واتساپ و شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام با ایشان ارتباط داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *