دوربین مداربسته پلاک خوان ، LPR و تکنولوژی ANPR چیست؟

دوربین مداربسته پلاک خوان

در طول روز اکثر دوربین مداربسته‌ها مثل دوربین مداربسته پلاک خوان، قادر به گرفتن تصویر پلاک می‌باشند. دوربین مداربسته معمولی قادر به پردازش نور منعکس شده توسط پلاک خودرو نمی‌باشد. دوربین مداربسته‌ها بدون مادون قرمز تصاویر را با نور ضعیف و ناواضح ضبط و ثبت می‌کنند. بنابراین در ادامه مطلب درباره دوربین مداربسته پلاک خوان و تکنولوژی دوربین پلاک خوان یا ANPR و تفاوت آن با دوربین مداربسته LPR نوشته شده است. با تیم برنا بنیان همراه باشید.

 

دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان، دوربین مداربسته‌هایی هستند که با استفاده از نور مادون قرمز یا به کمک نور محیط، می‌توانند اعداد و حروف پلاک اتومبیل را استخراج کرده و نمایش دهند. اما فقط برخی از دوربین مداربسته‌ها به لنزهایی که فاصله‌های دور را پوشش می‌دهند، مجهز هستند و می‌توانند در مسافت‌های طولانی هم پلاک را تشخیص دهند. تفاوت اساسی دوربین مداربسته معمولی با یک دوربین مداربسته پلاک خوان در واقع در شب مشخص می‌شود. دوربین مداربسته پلاک خوان از دو نوع فناوری پیروی میکنند: دوربین مداربسته LPR و دوربین مداربسته LPC. در ویدیوی زیر به مدت 2 دقیقه درباره دوربین پلاک خوان یسری اطلاعات داده شده را ببینید.

 

 

LPR چیست؟

lpr مخفف چیست؟ مخفف عبارت License plate recognition به معنای مجوز تشخیص پلاک می‌باشد. قابلیت LPR امکان تشخیص‌، خواندن و ذخیره‌ی تصویر پلاک خودروها را فراهم می‌کند. از این ویژگی در درجه‌ی اول برای نظارت بر تردد خودروها در پارکینگ‌ها و همچنین سایر ورودی‌های امنیتی استفاده می‌شود.

این فناوری به دوربین مداربسته اجازه‌ی ثبت تصویر پلاک خودرو را می‌دهد و تصویر دریافت شده را با پایگاه داده مقایسه می‌کند. به این ترتیب می‌توانید در زمان تعیین شده‌ی دلخواه، اطلاعات خودرو را جستجو کنید. دوربین مداربسته‌های LPR، به واسطه‌ی الگوریتم داخلی؛ سرعت، آب و هوا و تابش مستقیم چراغ‌های جلو را جبران می‌کند.

 

دوربین مداربسته پلاک خوان و LPR

 

عملکرد lpr چیست؟

فناوری lpr چیست؟ تکنولوژی lpr در دوربین مداربسته پلاک خوان، زمانی کار می‌کند که دوربین مداربسته، ویدیویی از پلاک یک اتومبیل ضبط کرده، تصویر را برای بررسی ذخیره کند. تصویر پلاک را به وسیله‌ی نرم افزار دوربین پلاک خوان یا سایر نرم افزارهای تحلیلگر، با تصاویر موجود در پایگاه داده مقایسه کرده و گزارش کاملی از اطلاعات مربوط به اتومبیل ارائه می‌دهد. اگر بین تصویر دریافتی و داده‌های قبلی موجود در پایگاه داده مطابقت وجود داشته باشد، در صورتی که یک پلاک غیر مجاز، مقابل دید دوربین مداربسته قرار بگیرد.

سیستم از طریق خروجی هشدار برای کاربر پیام هشدار می‌فرستد. این هشدارها به ایمیل و یا به تلفن همراه شما ارسال شده و این امکان را می‌دهد که بلافاصله در هر کجا که باشید؛ از شرایط مطلع شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله ” مقایسه فناوری LPR و LPC در دوربین مداربسته ” مراجعه نمایید.

 

موارد مهم کاربرد دوربین ال پی آر

برای به کارگیری LPR به چند مورد خاص نیاز خواهید داشت:

در وهله‌ی اول، زاویه‌ی دوربین مداربسته اهمیت بالایی دارد، چرا که دوربین مداربسته‌ای که در ارتفاع نصب شده باشد، قادر به دیدن پلاک خودروها نیست.

یکی دیگر از نکاتی که باید در نظر داشت، فاصله دوربین مداربسته تا اتومبیل است. با وجود اینکه دوربین مداربسته قادر به بزرگنمایی تا مسافت زیادی است. برای دریافت تصویر واضح بهتر آن است که این فاصله به حداقل برسد.

روشنایی هم یکی دیگر از عوامل مهم تصویربرداری است. چه از مادون قرمز (IR) در دوربین مداربسته استفاده شده باشد و چه خودتان چراغ نصب کرده باشید، در هر صورت به نور اضافی در شب نیاز خواهید داشت.

در این شرایط و معمولا هنگامی که سرعت حرکت خودرو کنترل از 35 مایل در ساعت باشد، دوربین مداربسته زمان کافی برای متمرکزشدن روی پلاک خودرو را دارد. علاوه‌براین، باید به کیفیت تصویر دوربین مداربسته نیز توجه کنید.

برای نمونه تصویر دوربین پلاک خوان و استفاده از تصاویر حاصل از دوربین مداربسته، به عنوان مدرک قانونی، لازم است که ویدئوی شما از سیستم ویدیویی هوشمند دوربین مدار بسته یا استانداردهای تعیین شده توسط مجریان قانون برخوردار باشد. مثلا یکی از شروط ممکن است این باشد که برای اطمینان از وضوح، باید تصویر پلاک گرفته شده حداقل 15 پیکسل باشد. قابلیت شمارنده پیکسل، به شما کمک می‌کند این شرایط را برآورده کنید.

 

تکنولوژی دوربین پلاک‌ خوان یا ANPR

قابلیت ANPR که مخفف عبارت Automatic Number Plate Recognition به معنای شناسایی خودکار شماره پلاک است. دوربین مداربسته هایی با قابلیت ANPR تصاویری از وسایل نقلیه‌ی در حال حرکت را ضبط می‌کنند و به کاربر این امکان را می‌دهند که پلاک‌های ثبت‌شده خودروها را کنترل کند.

تکنولوژی دوربین مداربسته پلاک خوان یا ANPR معمولا توسط پلیس، به منظور کمک به شناسایی اتومبیل‌های مسروقه و اتومبیل‌هایی در بیمه ثبت نشده‌اند, استفاده می‌شود. این دوربین مداربسته‌ها طوری طراحی شده‌اند تا در پارکینگ‌های شلوغ و یا ورودی مکان‌های مختلف، جهت نظارت ورود و خروج وسایل نقلیه به صورت شبانه‌روزی، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دوربین مداربسته پلاک خوان و تکنولوژی ANPR

 

تفاوت بین آ ان پی آر و ال‌پی‌آر :

درواقع تفاوت زیادی بین قابلیت تشخیص پلاک (LPR) و تشخیص خودکار پلاک (ANPR) وجود ندارد. از ANRP برای تشخیص خودکار شماره پلاک ماشین‌ها استفاده شده و LPR دوربین مداربسته پلاک خوان است. در حقیقت LPR و ANPR دو اصطلاح مختلف برای تعریف سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده جهت شناسایی پلاک هستند که در سیستم‌های امنیتی بکار گرفته می‌شوند.

به صورت کلی، از LPR برای توصیف دوربین مدار بسته‌هایی که قادر به پردازش و دریافت تصویر با کیفیت در تاریکی، حین حرکت، مه و پلاک‌های بازتابنده می‌باشند. این روزها، به دلیل برخورداری از سنسورهای بهتر و قدرت محاسباتی اضافی حتی در دوربین مداربسته‌های استاندارد هم از قابلیت LPR استفاده می‌شود. در حالی که ANPR اصطلاحی است که نرم افزار را توصیف می‌کند.

ورودی را از یک دوربین مدار بسته LPR دریافت و پردازش کرده و کاراکترهای عددی آلفا را با استفاده از نرم افزار تشخیص می‌دهد. سپس داده‌های تجزیه و تحلیل شده را از طریق نرم افزار، در یک دستگاه ضبط‌کننده ذخیره می‌کند تا با داده‌های قبلی مطابقت داده شود. از دوربین مداربسته ‌های ANPR و LPR برای خواندن و ذخیره داده ‌ها در ثبت پلاک استفاده می‌شود.

این دوربین مداربسته ‌ها در هنگام ترافیک سنگین ماشین‌ها، اطلاعات فراوانی را ثبت کرده و امنیت را برقرار می‌کنند. همچنین می‌توانند اتومبیل‌هایی که از ورودشان به محل یا منطقه‌ی خاصی جلوگیری شده است، را تشخیص دهند. به اداره‌ی آرام و روان کسب‌وکارهای مختلف کمک می‌کنند.

 

جمع بندی

تا اینجا درباره دوربین مداربسته پلاک خوان و LPR و تکنولوژی دوربین پلاک خوان یا ANPR و تفاوت‌های آنها را گفتیم. اگر باز هم سوال دارید, می‌توانید با تیم برنا بنیان از طریق تماس با ما یا شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و لینکدین ارتباط برقرار کنید. پاسخ خود را دریافت کنید. جهت خدمات دوربین مداربسته می‌توانید از ایشان کمک بگیرید. آیکن‌های شبکه‌های اجتماعی زیر را برای دوستان‌تان ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *