سیستم ویدیویی هوشمند در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی IVS یا سیستم ویدیویی هوشمند در دوربین مداربسته

ویژگی تکنولوژی IVS در دوربین مداربسته مخفف عبارت INTELLIGENT VIDEO SYSTEM می‌باشد؛ به معنای سیستم ویدیویی هوشمند است که تنها در دوربین مداربسته تحت شبکه وجود دارد.

این ویژگی، قابلیت‌های هوشمند متعددی را در بر می‌گیرد. مثل: Tripwire ، Intrusion ، Scene Change ، Auto Tracking ، Abandoned/Missing Object ، Smart Tracking ، Face Detection ، Thermal Camera IVS ، Perimeter ، Face Recognition، People Counting ، Heat Map و LPC & LPR. که در ادامه این مقاله ، به معرفی مختصر هر کدام از ویژگی های تکنولوژی IVS می‌پردازیم.

 

تکنولوژی IVS دوربین مداربسته چیست؟

سیستم ویدیویی هوشمند، یکی از فناوری‌های پیشرفته و کاربردی در سیستم‌های نظارتی است. با مجهز بودن دوربین مداربسته IP به قابلیت IVS ،دستگاه ضبط کننده NVR امکان شناسایی و تجزیه و تحلیل اشیای در حال حرکت را دارد. این امکان، در بهبود کیفیت نظارت و امنیت دوربین مداربسته نقش چشمگیری دارد.

همچین دستگاه ضبط کننده NVR استانداردهای امکانات هوشمند را فراهم می‌کند. تا حدی که قابلیت شناسایی و تشخیص (مثل شناسایی اشیای گم شده یا جامانده) را پشتیبانی می‌کند. این تکنولوژی IVS همچنین با بهره‌گیری از قابلیت آنالیز به دوربین مداربسته امکانات هوشمندی مثل: شناسایی خطوط تعریف، شمارش افراد، هویت افراد و شناسایی تشخیص چهره را می‌دهد.

 

تکنولوژی IVS یا سیستم ویدیویی هوشمند در دوربین مداربسته چیست؟

 

Tripwire

قابلیت Tripwire در دوربین مداربسته یکی از یکی از قابلیت های هم در تکنولوژی IVS است. در صورت عبور هرگونه شی از خط اخطار، هشدار می‌دهد. اجرای این قابلیت می‌تواند در صورت عبور از جهت‌های مختلف تعریف شود. مثلا از نقطه A به نقطه B یا برعکس. با ضبط تصویر و زنگ هشدار.

 

Intrusion

بعضی از مناطق حساس در تصویر وجود دارند که که وارد شدن، خارج شدن یا عبور کردن از آن باعث هشدار دستگاه می‌شود. در تکنولوژی IVS از قابلیت Intrusion برای تشخیص ورود، خروج یا عبور از مناطق حساس استفاده می‌شود. این مناطق توسط کاربر برای سیستم تعریف می‌شود. در صورت تماس سوژه با خط موردنظر، به کاربر هشدار داده می‌شود.

 

تکنولوژی IVS در Intrusion دوربین مدابسته

Abandoned/Missing Object

قابلیت شناسایی اشیای گم شده یا جا مانده، برای تشخیص اشیا، وسیله نقلیه و یا افراد رها شده یا مفقود شده در مناطقی که تحت نظارت سیستم هستند، بکار گرفته می‌شود. هنگامی که شی یا سوژه برای مدتی در یک نقطه باقی بماند، این نوع از تکنولوژی IVS زنگ هشدار زده و کاربر را مطلع می‌کند. مدت زمان موردنظر توسط خود کاربر تعریف می‌شود.

 

Scene Change

از عملکرد تغییر صحنه یا Scene Change برای تشخیص وجود ناهنجاری در صحنه مانیتور شده توسط دوربین مداربسته، استفاده می‌شود. این نا هنجاری‌ها می‌توانند شامل: پوشاندن، جابجا کردن، از کار انداختن و یا دستکاری کردن نور دوربین مداربسته باشد. این نوع از سیستم ویدیویی هوشمند، با مقایسه تصویر اصلی و تصویر مخدوش شده، به دلیل عدم وجود شباهت در این دو تصویر و متوجه این تغییر می‌شود. در نهایت با هشدار به کاربر ، او را از وجود خرابکاری با خبر می‌کند.

 

تکنولوژی IVS در عملکرد تغییر صحنه دوربین مداربسته

 

Auto Tracking

ردیابی PTZ یکی از قابلیت های نوآورانه‌ای است که دوربین مداربسته های PTZ کنترل دستی را به سیستم ردیابی خودکار تبدیل می‌کند. سیستم ردیابی خودکار ، مانند تشخیص حرکت می‌کند؛ دوربین مدار بسته تصویر فعلی گرفته شده را با تصویر قبلی مقایسه می‌کند. اگر تعداد زیادی از پیکسل‌ها متفاوت باشد، دوربین مداربسته حرکت را ثبت کرده و سوژه را دنبال می‌کند.

 

تکنولوژی IVS در ردیابی خودکار دوربین مداربسته

 

Smart Tracking

ردیابی هوشمند نظارت متصل بین دوربین PTZ و سایر دستگاه‌ها مانند رادار و دوربین حرارتی است.‌ وقتی دوربین هدف را تشخیص می‌دهد، سیگنال‌هایی را برای ردیابی به دوربین مداربسته PTZ می‌فرستد. کاربر با استفاده از این قابلیت می‌تواند دوربین مداربسته را به اطراف حرکت داده و بر روی سوژه مورد نظر زوم کرده و جزئیات بیشتری را در تصویر مشاهده کند.

 

تکنولوژی IVS در ردیابی هوشمند دوربین مداربسته

 

Face Detection

قابلیت تشخیص چهره، برای تشخیص وجود چهره انسانی در قاب تصویر است. همچنین با استفاده از این فناوری، چهره ثبت شده و سپس برای تجزیه و تحلیل و پردازش، به دستگاه NVR ارسال می‌شود. کاربر می‌تواند ثبت عکس، ضبط و زنگ هشدار را در دستگاه NVR فعال کند.

 

تکنولوژی IVS در تشخیص چهره دوربین مداربسته

 

Face Recognition

علاوه بر تشخیص چهره، قابلیت شناسایی چهره، نیز وجود چهره در تصویر را تشخیص می‌دهد. سپس با استخراج اندازه کوچک‌تری از صورت، تصویر را برای تجزیه و تحلیل به سیستم back-end می‌فرستد. همچنین امکان زنگ هشدار، ضبط سریع، دکمه آلارم را نیز دارد.

 

 

People Counting

تکنولوژی شمارش افراد به دستگاه این امکان را می‌دهد که میزان افرادی را که در یک منطقه خاص در ویدیو وارد یا خارج می‌شوند، محاسبه کند.

 

 

Perimeter

با استفاده از الگوریتم deep learning، این فناوری می‌تواند انسان و وسایل نقلیه را به طور دقیق تشخیص دهد. در مناطق محدود، مثل پیاده‌رو‌ها یا محل تردد وسایل نقلیه، هشدارهای اشتباه تشخیص هوشمند را دچار مشکل می‌کند.

 

Heat Map

نقشه حرارتی یکی از مهمترین تکنولوژی IVS است که برای تشخیص میزان تردد افراد یا اجسام متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این فناوری، می‌توان تراکم جمعیت را در یک زمان معین، تخمین زد و با رنگ‌های مختلف، در تصویر نشان داد.

 

تکنولوژی IVS در نقشه حرارتی دوربین مداربسته

LPC & LPR

دوربین مداربسته پلاک خوان، می‌تواند به طور خودکار تصاویر پلاک خودرو را ضبط کرده و شماره پلاک و حروف را تشخیص دهد. در حین پخش تصاویر، اپراتور می‌تواند در بایگانی پلاک‌ها جستجو کند. سپس بر اساس زمان و تاریخ، تصاویر کوچک از تمام پلاک‌های گرفته شده در مدت زمان مشخص را مشاهده کند. همچنین می‌تواند شماره پلاک را برای جستجوی خودرو، با شماره پلاک‌های ثبت شده مطابقت داده و شناسایی کند.

تیم پیشگامان برنابنیان درباره این مقاله مهم تکنولوژی IVS گفته شده و درصورتی اگر سوال دارید، می‌توانید از طریق تماس یا شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام یا تلگرام با ایشان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *