تشخیص چهره دوربین مداربسته و شناسایی چهره و نحوه عملکرد آنها

تشخیص چهره دوربین مداربسته

علاوه بر تشخیص حرکت دوربین مداربسته و تشخیص ورود غیر مجار در سیستم های دوربین مدار بسته در مقاله های قبلی گفته شده ، در این مقاله درباره تشخیص چهره دوربین مداربسته و شناسایی چهره و فناوری های آنها و نحوه عملکرد و تفاوت تشخیص چهره و شناسایی چهره می پردازیم. با تیم برنابنیان همراه باشید. درصورتی که اگر وقت کافی برای مطالعه این مطلب را ندارید، می‌توانید در ویدیوی یک دقیقه و 56 ثانیه ای زیر مشاهده کنید.

 

 

فناوری تشخیص چهره دوربین مداربسته

تشخیص چهره دوربین مداربسته، از بهترین نوآوری ها در میان دوربین مداربسته‌های هوشمند به شمار می‌رود. این نوع دوربین مداربسته‌ها در تشخیص و شناسایی چهره اشخاصی که در رفت و آمدند، بسیار کاربردی می‌باشد.

از این رو بسیاری از سازمان‌ها، ادارات، کارخانجات، کارگاه‌ها و اماکن تجاری و مسکونی به نصب دوربین مداربسته هایی با قابلیت شناسایی چهره روی آورده‌اند.

 

نحوه ی عملکرد face detection

دوربین مداربسته با به کارگیری الگوریتم‌های هوشمند نرم افزاری، شکل ظاهری و اجزای صورت شخصی که در تصویر حضور داشته باشد، را شناسایی کرده و سر فرد را تشخیص می‌دهد و ثبت می‌کند.

به این ترتیب، تنها صورت فرد به شکل یک تصویر مستقل ثبت می‌گردد. کاربر با بازبینی تصویر می‌تواند چهره‌ها را شناسایی کرده و تطبیق دهد.

 

تشخیص چهره دوربین مداربسته و نحوه عملکرد آن

 

نوآوری Face Recognition

قابلیت تشخیص چهره دوربین مداربسته، تنها چهره‌ی افراد را تشخیص و در محل از پیش تعیین شده ثبت می‌کند و هیچ گونه فرایند دیگری انجام نمی‌دهد.

در سیستم شناسایی چهره از روی فیلم دوربین مداربسته، در مواقع مورد نیاز، مدیر سیستم نظارتی و یا کاربر اتاق کنترل، این امکان را دارد که چهره‌ی فرد مورد نظر را از بین بسیاری از افراد دیگر شناسایی می‌کند. سپس با روشی قابل اعتماد و قدرت تشخیص سریع افراد شناخته شده را از افراد ناآشنا تفکیک کند.

این سیستم می‌تواند با ارسال هشدار به کارکنان مجموعه، فرصتی برای انجام اقدامات امنیتی کارآمدتر و هدفمندتر فراهم آورد. شناسایی چهره هوشمندتر و پیشرفته‌تر از تشخیص چهره می‌باشد.

 

مطالب مرتبط: تشخیص چهره داهوا

 

روش کارکرد شناسایی‌چهره

تشخیص و پردازش داده‌های تصویری بر اساس الگوریتم‌های یادگیری عمیق (Deep Learning) انجام می‌شود. این الگوریتم‌ها به صورت خودکار بلافاصله پس از تشخیص چهره در تصویر، چهره‌ها را ثبت می‌کند.

با اطلاعات تعریف شده توسط کاربر مقایسه می‌کند تا تشخیص دهد. این شخص جزو کارکنان مجموعه است یا به عنوان فرد مراجعه‌کننده یا باید این افراد را به عنوان چهره‌های صرفاً جدید به دیتابیس چهره‌ها اضافه کند. البته توجه داشته باشید این نوع تشخیص با تشخیص ورود غیر مجاز در دوربین مداربسته متفاوت است.

این قابلیت پس از پردازش هر چهره واکنش مناسب را انجام می دهد، مانند ایجاد یک آلارم زمانی‌که چهره شخص ثبت شده در لیست سیاه (Black List) پایگاه داده، تطابق دارد.

 

تشخیص چهره دوربین مداربسته و نحوه عملکرد شناسایی تشخیص چهره

 

تفاوت تشخیص‌ با شناسایی صورت

بین دو قابلیت تشخیص چهره (Face Detection) با شناسایی چهره (Face Recognition) تفاوت اساسی وجود دارد. در واقع قابلیت تشخیص چهره دوربین مداربسته، تنها می‎‌تواند تشخیص دهد که آیا شخصی در معرض دید دوربین مداربسته قرار گرفته است یا خیر. تفاوتی میان چهره افراد در آن وجود ندارد.

اما در قابلیت شناسایی چهره ، پس از عملیات تشخیص چهره، کار شناسایی چهره افراد نیز انجام می‌گیرد. به این معنی که این قابلیت می‌تواند چهره افراد مختلف را از یکدیگر تشخیص داده و تمایز قائل شود.

این نوع از دوربین مداربسته‌ها کارکرد تخصصی داشته است. الگوریتم به کار رفته در آنها با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی ساخته می‌شود. به مراتب پیشرفته‌تر از دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره بوده و قیمت به مراتب بالاتری نیز دارند.

 

جمع بندی

در اینجا قابلیت های تشخیص چهره دوربین مداربسته و شناسایی چهره و تفاوت های آنها را گفته ایم. اگر باز هم سوالی دارید می‌توانید از طریق تماس با ما و خدمات دوربین مداربسته با تیم مجرب برنا بنیان در ارتباط باشید. برای اطلاعات بیشتر راجع به شرکت برنا بنیان به صفحه درباره ما رجوع کنید و نیز میتوانید شبکه های اجتماعی اینستاگرام با تگلرام دنبال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *