تکنولوژی exir در دوربین مداربسته و تفاوت ir و exir چیست؟

تکنولوژی exir چیست

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قابلیت‌های دوربین مداربسته، قابلیت دید در شب است. تقریبا همه‌ی دوربین مداربسته های مجهز به این قابلیت می‌باشند. همانطور که می‌دانید برای تصویربرداری در تاریکی به تکنولوژی دید در شب به وسیله‌ی مادون قرمز (IR) نیاز داریم. اما تصاویری که از به کارگیری فناوری مادون قرمز حاصل می‌شوند کیفیت مطلوبی نداشته و معایبی زیادی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. بنابراین شرکت‌های تولید‌کننده دوربین مداربسته‌ها، با ابداع تکنولوژی exir مشکلات موجود در سیستم IR را به طور کامل حل کرد. کیفیت تصویر ارائه‌شده در تاریکی را به طرز چشمگیری افزایش داده‌اند.

 

مطالعه کنید: dnr چیست؟ تکنولوژی DNR در دوربین مداربسته و مزایای آن

 

تکنولوژی exir چیست؟

قابلیت EXIR مخفف کلمه Extended InfraRed (مادون قرمز توسعه یافته) دید دوربین مداربسته را در محیط‌های تاریک بهبود می‌بخشد که توسط هایک ویژن برای رفع کاستی‌های فناوری IR ابداع گردید. در تکنولوژی exir هایک ویژن تمام نواقص IR برطرف شده است. رفع این مشکلات، امکان دسترسی به تصاویری با کیفیت بسیار بالا در شب و در شرایط نوری نامساعد را فراهم می‌کند. این فناوری، روشنایی متمرکز تصویر را کاهش داده و یک الگوی مربعی شکل با توزیع یکسان نور ایجاد می‌کند.

 

تفاوت ir و exir

دوربین‌های مدار بسته با استفاده از تکنولوژی exir قادرند تصاویر را با کیفیت بهتری نسبت به دوربین مداربسته‌های IR قدیمی ارائه دهند. این دوربین مداربسته عملکرد بسیار خوبی در نور کم داشته، هم در محیط‌های داخلی و هم در محیط‌های خارجی تصاویر با کیفیتی را ارائه می‌دهند. دوربین مداربسته EXIR به دلیل ساختار ال ای دی‌های آن تصاویر شفاف‌تری را ارائه داده و نور IR را منعکس نمی‌کند در حالیکه LED‌ها در تکنولوژی IR نور را منعکس کرده و درصورت نزدیک‌شدن سوژه به دوربین مداربسته، تصویر واضحی نشان نمی‌دهد.

 

این مطلب را بخوانید: تکنولوژی POE در دوربین مداربسته چیست؟

 

از دیگر تفاوت ir و exir، ساختار مستطیلی LEDها در تکنولوژی exir باعث پوشش‌دهی کامل و مناسب روشنایی، در تمام تصویر می‌شود. حشرات به طور معمول سمت گرمای LEDهای IR جذب می‌شوند. اما این مسئله در دوربین مداربسته‌های EXIR کمتر دیده می‌شود. چرا که LEDهای آن به طور جداگانه از لنز قرار گرفته‌اند..

 

تکنولوژی exir و ir چه تفاوتی دارد؟

 

معایب مادون قرمز دوربین‌های مداربسته ( IR )

  • جذب حشرات به لنز دوربین به دلیل گرمای تولید شده توسط ال ای دی‌ها و اختلال در دید دوربین مداربسته
  • کاهش کیفیت سنسور به مرور زمان به دلیل گرمای تولیدشده توسط LED‌ها
  • عدم یکنواختی نور تابیده شده از ال ای دی که منجر به تمرکز بیش از حد نور بر روی سوژه شده و تصویر پر نور و بی‌کیفیت می‌شود
  • برد کم نور IR در دوربین مداربسته‌های مادون قرمز معمولی
  • عدم توانایی عبور نور مادون قرمز IR از شیشه‌هایی با قطر زیاد

مزایای مادون‌قرمز توسعه‌یافته در دوربین

  • منبع نور بسیار قوی و قدرت نور LED بهبود یافته
  • استفاده از LED‌های پیشرفته با ابعاد مستطیل شکل برای استفاده بهینه از نور
  • ایجاد روشنایی یکنواخت
  • طول عمر بیشتر

 

تکنولوژی exir و مزایای مادون قرمز توسعه یافته در دوربین مداربسته

 

با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در نحوه انتشار نور، موجب افزایش کیفیت روشنایی ایجاد شده در محیط تا ۳۰ درصد می‌باشد. علاوه بر این نسبت به تکنولوژی IR در دوربین مدابسته‌های قدیمی‌تر که دارای خروجی نور ۷۵۰ mv بودند، تکنولوژی exir دارای خروجی ۱۰۵۰ mv است و می‌تواند نور قوی‌تری را در مسافت و بردهای بیشتر منتشر کند. برای دست‌یابی به حداکثر بهره‌وری از نور مادون قرمز منتشر شده، دوربین مداربسته‌هایی با قابلیت EXIR، می‌توانند نور را در فرم‌های مستطیل شکل منتشر کنند. این مزیت منجر به بهبود و افزایش بهره‌وری و کاهش آلودگی‌های نوری موجود در محیط می‌گردد.

 

بخوانید: دوربین مداربسته پلاک خوان ، LPR و تکنولوژی ANPR چیست؟

 

تکنولوژی EXIR امواج مادون قرمز را به صورت یکنواخت منتشر می‌کند. این امر مشکلات مربوط به LEDهای قدیمی مثل تمرکز بیش از حد نور در مرکز تصویر و مناطق تاریک در گوشه‌ها را از بین می‌برد. علاوه بر این، طول عمر طولانی‌تر و صرفه‌جویی بیشتر در مصرف انرژی، از دیگر مزایای دوربین مداربسته‌های مجهز به تکنولوژی EXIR می‌باشد.

 

جمع بندی

تا اینجا تکنولوژی exir چیست و تفاوت ir و exir و مزایا و معایب آن را خوانده‌ایم. جهت ارائه خدمات دوربین مداربسته و مشاوره رایگان در هنگام خرید، نصب و راه اندازی و تعمیر دوربین مداربسته با تیم برنا بنیان ارتباط کنید. از طریق تماس، چت واتساپ یا شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *