قابلیت Missing/Abandon Object در دوربین مداربسته

قابلیت Missing/Abandon Object در دوربین مداربسته

با افزایش آمار جرایم و جنایات، نظارت تصویری اتوماتیک، به یک نیاز روزمره تبدیل شده و کنترل و مانیتوریگ با استفاده از قابلیت تشخیص اشیا گم‌ شده یا جا مانده اهمیت بالایی پیدا کرده است. تشخیص اشخاص و ردیابی، قابلیت حائز اهمیتی است اما حرکات طبیعی و تصادفی افراد، تشخیص و تفکیک فعالیت‌های مشکوک را دشوار می‌سازد. به همین سبب، یکی از اولویت‌های اصلی این سیستم، شناسایی اشیا رها شده مشکوک توسط دوربین مداربسته است. برای این قبیل نظارت‌ها قابلیت Missing/Abandon Object (تشخیص اشیا گم‌شده یا جامانده) به‌کار‌برده می‌شود.

هدف اصلی سیستم این است که شی جامانده مشکوک را شناسایی کرده و با هشدار به کاربر، او را از وجود آن شی مطلع کند. چنین سیستمی می‌تواند در مکان‌هایی مستقر شود که به نظم و امنیت بالایی نیاز دارند. مستعد فعالیت‌های مشکوک مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه مترو، ایستگاه‌های راه‌آهن، ورودی و خروجی ساختمان‌ها، خودپردازها و سایر موارد عمومی هستند. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از یک دوربین امنیتی، می‌توانید از این فناوری بهره ببرید.

 

مطالعه کنید: ردیابی دوربین مداربسته هوشمندی و خودکاری و مزایا و عملکرد آن

 

عملکرد قابلیت Missing/Abandon Object

این سیستم برای انجام عملیات خود، در ابتدا اقدام به کاهش پس زمینه می‌کند، به گونه‌ای که تصویر پیش زمینه را بدست بیاورد. علاوه بر این، فاصله بینا پیکسلی را محاسبه کرده و با استفاده از آستانه مبتنی بر منطقه می‌تواند فرد و شی را از هم تفکیک دهد. در صورتی که شی ردیابی شده، بیش از مدت تعیین شده برای سیستم، در صحنه قرار گرفته باشد. سیستم آن را به عنوان شی جا مانده یا متروکه شناسایی کرده و به کاربر اطلاع رسانی می‌کند.

قابلیت Missing/Abandon Object می‌تواند بر روی صفحه و در قسمتی که سوژه‌های مدنظر به صورت پراکنده در تصویر قرار گرفته شده و تغییر نور واضحی وجود ندارد، اعمال شود. هشدار جسم گم شده یا جامانده، در صحنه‌ای که تراکم و پوشش دوربین مداربسته زیاد باشد، افزایش می‌یابد. در واقع در مکان‌های پرتردد و شلوغ، هشدارهای نادرست بیشتر خواهد بود. بنابراین این سیستم، مناسب برای مناطق کم‌رفت‌و‌آمد و ساده بوده و برای اماکن شلوغ و پیچیده مناسب نمی‌باشد.

 

بخوانید: تشخیص نفوذ در دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

 

مزایای قابلیت تشخیص اشیا گم شده و به جامانده دوربین

با استفاده از ردیاب اشیا گم شده یا جامانده، دیگر نیازی به نظارت 24 ساعته سیستم مداربسته خود نخواهید داشت. دیگر نگرانی و اضطراب از بابت بروز مشکل در صحنه را ندارید، چرا که سیستم در صورت تشخیص مشکل یا موارد مشکوک به شما هشدار می‌دهد. اگرچه تردد بیش از حد افراد ممکن است موجب ایجاد هشدار کاذب شود اما سود آن بیشتر از ضرر آن بوده و به طور کلی احتیاط بهتر از ریسک‌کردن است. در عوض، با ارسال یک هشدار، سلامت و ایمنی دیگران را بدون نیاز به نظارت دقیق و بی‌وقفه و یا استخدام محافظان امنیتی برای کنترل تصویر و محیط، به طور موثر مدیریت کنید.

 

راه اندازی Missing/Abandon Object در سیستم

برای نصب قابلیت تشخیص اشیا گم‌ شده یا جا مانده  که همان مهمترین قابلیت Missing/Abandon Object در دوربین مداربسته است، باید مراحل زیر را طی کنید.

پیش نیازها :

  • دوربین مداربسته تحت شبکه هوشمند یا دوربین مداربسته HDCVI که به یک دی و ی آر HDRVI متصل است که از ویژگی‌های هوشمند برخوردار است.
  • سیستم عامل به روز شده‌ای که از ویژگی‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند.
  • اینترنت اکسپلورر.

دستورالعمل مرحله به مرحله:

  • با استفاده از سرویس وب وارد دستگاه خود شوید.

 

قابلیت Missing/Abandon Object و ورودی به دستگاه

 

  • Setting -> Event -> IVS را انتخاب کنید.

 

قابلیت Missing/Abandon Object و تنظیمات سیستم دوربین

 

  • در کنار گزینه Rule Type روی “+” در گزینه جدیدی که در زیر نشان داده شده، کلیک کرده، Rule Name را تعریف کنید و گزینه Abandon Object یا Missing Object را به عنوان نوع دستور انتخاب کنید.

 

قابلیت Missing/Abandon Object و گزینه Missing/Abandon در دوربین

 

  • پس از تنظیم نوع و نام دستور، زمان مدنظر خود را تعیین کنید (مدت زمانی که شی در یک جای ثابت قرار گرفته شده است) و اینکه آیا می خواهید ویدیو یا عکس را ذخیره کنید یا یک اعلان ایمیل برای آن ارسال کنید. برای تنظیم عملکرد ایمیل به قسمت تنظیمات ایمیل مراجعه کنید.

 

قابلیت Missing/Abandon Object و تنظیم ایمیل دوربین

 

  • به طور پیش فرض، دستور به صورت 24 ساعته فعال خواهد بود. اگر لازم است برنامه را تغییر دهید، در پنجره ظاهر شده، روی گزینه “Working Period” کلیک کنید. به این ترتیب می‌توانید دوره زمانی را (حداکثر 6 روز) را تعیین کنید.

 

قابلیت Missing/Abandon Object و گزینه Working Period در سیستم دوربین

 

قابلیت Missing/Abandon Object و فعال شدن تنظیمات Missing/Abandon Object دوربین

 

  • برای تعریف منطقه مورد نظر، از گزینه “Draw Rule” استفاده کنید. کلیک چپ کرده و با ماوس، ناحیه را ترسیم کنید. پس از اتمام مراحل، برای ثبت تنظیمات خود، روی save کلیک کنید.

 

قابلیت Missing/Abandon Object و گزینه Draw Rule در سیستم دوربین

 

این مقاله را مطالعه کنید: فناوری RAID در دوربین مداربسته چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

جمع بندی

در مقالات سایت برنا بنیان درباره قابلیت های سیستم دوربین مداربسته مانند قابلیت تشخیص حرکت، فلیکر، AWB، تشخیص عبور از خط و … توضیح دادیم. در اینجا قابلیت Missing/Abandon Object ( تشخیص اشیا گم شده و با جا مانده ) در دوربین‌های مداربسته گفتیم. در صورت داشتن سوال میتوانید با تیم شرکت برنا بنیان توسط تماس صحبت کنید. جهت مشاوره و ارائه خدمات دوربین مداربسته بخش نصب، راه اندازی و تعمیر و خرید دوربین از طریق تماس، چت واتساپ یا شبکه های اجتماعی اینستاگرام یا تلگرام ارتباط داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *