قابلیت wdr در دوربین مداربسته و فرق با dwdr و True WDR

قابلیت wdr در دوربین مداربسته

شاید هنگام مشاهده‌ی کاتالوگ دوربین مداربسته با واژه WDR روبرو شده باشید. واژه‌ی WDR مخفف عبارت Wide Dynamic Range به معنای بازه‌ی دینامیکی بالا می‌باشد. فناوری WDR مهم‌ترین قابلیت در دوربین مداربسته است. از این قابلیت، در محیط‌هایی با سطح روشنایی بالا و یا در مکان‌هایی با اختلاف نور شدید استفاده می‌شود و به افزایش وضوح تصویر در این شرایط کمک می‌کند. ادامه مقاله قصد داریم شما را با این قابلیت wdr در دوربین مداربسته آشنا کنیم.

 

قابلیت wdr در دوربین مداربسته چیست؟

هنگامی که بخشی از تصویر بسیار روشن بوده و بخش دیگر آن بسیار تاریک و یا در شرایطی که سوژه در مقابل روشنایی شدید قرار گرفته باشد، تصویر حاصل شده، به صورت ناواضح ارائه شده و سوژه به صورت تاریک یا به اصطلاح ضد نور دیده می‌شود؛ در این شرایط، فناوری WDR با کاهش کنتراست نور محیط در تصویر، موجب ایجاد تعادل بین روشنایی و تاریکی شده و به بهبود کیفیت تصویر کمک می‌کند. به این ترتیب جزییات بیشتری از تصویر را در اختیار خواهید داشت.

دوربین مداربسته‌های WDR برای شرایط نوری شدید طراحی شده‌اند. برای مثال؛ برای نصب دوربین مداربسته در مقابل درب‌هایی که به سمت محیط‌های بیرونی پرنور هستند، پارکینگ‌هایی که به سمت نور هستند در حالی که محیط داخلی بسیار کم‌نور است، پنجره‌هایی که به سمت نور هستند یا مقابل چراغ‌های اتوموبیل، مناسب می‌باشند.

 

قابلیت WDR در دوربین مداربسته و عملکردهای آن

 

کارکرد Wdr چیست؟

از مهمترین قابلیت wdr در دوربین مداربسته این است که عملکرد WDR از پردازشگرهای تصویر دیجیتال استفاده می‌شود، به این شکل که دو عکس در نوردهی‌های مختلف از محیط موردنظر گرفته می‌شود، سپس پردازنده اول تصویر روشن و پردازنده دوم تصویر قسمت‌های تیره را برداشته و با ترکیب آن دو عکس، یک تصویر ایده‌آل حاصل می‌گردد.

در دوربین مداربسته‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر این عملیات به وسیله‌ی قابلیت BLC دوربین مداربسته، انجام می‌شود. واحد اندازه‌گیری WDR دوربین مداربسته دسی بل (db) است. دوربین مداربسته‌های معمولی دارای بازه داینامیکی حدود 50db هستند. بنابراین می‌توان گفت که هر دوربینی که دارای بازه داینامیکی بیش از 50db باشد، دارای قابلیت WDR در دوربین مداربسته است. چشم انسان حدودا دارای بازه داینامیکی 160db است. پس هر چه میزان WDR دوربین مداربسته به این بازه نزدیک‌تر باشد، قابلیت آن در متعادل‌سازی نور و ارائه‌ی جزئیات بهتر است.

 

دبلیو دی آر سخت افزاری و نرم افزاری:

قابلیت wdr در دوربین مداربسته به دو صورت وجود دارد: نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری. به نوع نرم‌افزاری (دیجیتال) آن DWDR هم گفته می‌شود. نوع سخت‌افزاری WDR قوی‌تر بوده و کارکرد حرفه‌ای‌تری دارد. استفاده از دوربین مداربسته های دارای WDR سخت‌افزاری مناسب موقعیت‌های خاصی است که در آن، کاربر انتظارات بیشتری از تصویر ارائه شده توسط دوربین مداربسته داشته باشد.

مثلا در شرایطی که تشخیص چهره دوربین مداربسته اهمیت بالایی دارد؛ مانند درهای ورودی و یا خواندن پلاک خودرو بخصوص در نور کم شب، این دوربین مداربسته عملکرد بهتری داشته و تصاویری واضح‌تر از دوربین مداربسته‌ای با WDR دیجیتال یا دوربین مداربسته‌های فاقد این قابلیت، در اختیار کاربر قرار می‌دهند. استفاده از دوربین مداربسته هایی با قابلیت wdr دیجیتالی، در مکان‌هایی که از نظر امنیتی حساس‌تر هستند، توصیه می‌شود.

 

فرق wdr با dwdr و True WDR :

همانطور که گفتیم WDR، برای ارائه‌ی تصویری واضح در مکان‌هایی با تضاد نوری بالا، از ۲ پردازنده در دوربین مداربسته استفاده می‌کند؛ پردازنده اول تصویر قسمت روشن و پردازنده‌ی دوم تصویر قسمت تیره را برداشت کرده و با تلفیق این دو، یک تصویر با کیفیت و وضوح بالا ارائه می‌دهد. اما در DWDR، این امکان به صورت نرم افزاری ایجاد شده و سخت افزار متفاوتی ندارد.

معمولا تصور می‌شود، DWDR به دلیل دیجیتال بودن، دارای کیفیت بهتری است. در حالی که در DWDR برای جبران کمبود نور از طریق نرم افزار عمل می‌کند و جزییات خوبی را به نمایش نمی‌گذارد. تاثیر DWDR بسیار ناچیز است و تفاوت بسیاری با WDR واقعی دارد.

در حال حاضر دو نوع WDR در دسترس است: WDR حقیقی یا همان True WDR و WDR دیجیتال یا همان DWDR. به طور مثال؛ فرق wdr حقیقی با dwdr مانند تفاوت بین زوم دیجیتال و زوم اپتیکال است. زوم اپتیکال بزرگنمایی تصاویر را بدون افت کیفیت ارائه می‌دهد. در حالی که زوم دیجیتال بزرگنمایی را با کاهش کیفیت ارائه می‌دهد. کیفیت تصویر DWDR نیز تفاوت بسیار کمی با تصویر اصلی دارد اما در مجموع وجود آن در دوربین مداربسته بهتر از نبودنش است. به همین دلیل در بازار به WDR سخت افزاری WDR حقیقی یا واقعی گفته می‌شود. در هر حال True WDR از DWDR عملکرد بسیار بهتر و متفاوت‌تری دارد.

 

قابلیت wdr در دوربین مداربسته چیست و چه فرقی با dwdr دارد؟

 

معایب فناوری WDR در دوربین:

استفاده از مکانیزم WDR تا حد زیادی مشکل اختلاف سطح روشنایی (ضد نور شدن تصویر) را کاهش می‌دهد اما عیب هایی نیز دارد، مانند:

  • نویز موجود در قسمت‌های مختلف تصویر ممکن است متفاوت باشد. مخصوصا در قسمت‌های تیره تصویر معمولا نویز بیشتر است.
  • ممکن است سطح روشنایی قسمت‌هایی که بین دو سطح با روشنایی مختلف قرار دارند، متفاوت باشد.
  • ممکن است زنده بودن رنگ‌ها به شدت کاهش یابد.

 

جمع بندی

تا اینجا درباره قابلیت wdr در دوربین مداربسته کارکرد، معایب wdr  و فرق wdr با dwdr را گفتیم. اگر در سیستم دوربین مداربسته در هر جایی که باشید به مشکل برخوردید، می‌توانید با تیم مجرب برنا بنیان در میان بگذارید تا از این دوربین بهترین بهره را ببرید. جهت مشاوره و خدمات دوربین مداربسته از طریق تماس با ما و چت واتساپ یا شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و لینکدین ارتباط برقرار کنید. آیکن‌های شبکه‌های اجتماعی در زیر را برای دوستان‌تان ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *