privacy masking چیست و عملکرد و انواع آن کدامند؟

privacy masking چیست

همانطور که می‌دانید، دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) در مقایسه با دوربین‌های مداربسته‌ی دیگر، از قابلیت‌های بیشتری برخوردارند. یکی از این قابلیت‌ Privacy Masking ( ماسک حریم خصوصی ) می‌باشد. ادامه مطلب پاسخ به سوالی ” privacy masking چیست و عملکرد و انواع آن را برای شما کاربران گرامی آماده کردیم. با ما همراه باشید.

 

privacy masking چیست؟

امروزه با رواج استفاده از دوربین‌های مداربسته در بسیاری از مکان‌های داخلی و خارجی‌، رعایت حریم شخصی افراد در مناطق مسکونی و عمومی با مشکل همراه است. تولید کنندگان دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، این مشکل را با اضافه کردن قابلیت Privacy Masking یا ماسک حریم خصوصی به منوی تنظیمات رفع کرده است. نیز مانع به‌خطرافتادن حریم شخصی افراد شده‌اند.

درواقع ماسک حریم خصوصی (Privacy mask) یک ویژگی است که در بسیاری از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه (IP) وجود دارد. برای محافظت از حریم شخصی با پنهان‌کردن بخش‌هایی از تصویر از این فناوری استفاده می‌شود.

 

privacy masking چیست و ویژگی آن کدام است

 

فناوری Privacy Masking :

به تار شدگی یا پیکسل‌کردن یک ناحیه خاص که تحت پوشش دوربین‌های مدار بسته قرار دارد، قابلیت Privacy Masking یا همان ماسک حریم خصوصی  می‌گویند. همانطور که گفتیم، برای پوشاندن قسمت‌هایی از تصویر که شامل حریم خصوصی افراد می‌شود، از قابلیت ماسک گذاری حریم شخصی استفاده می‌شود.

برای پنهان کردن قسمتهای شخصی در تصویر کافی است یک منطقه را در تصویر مشخص کنید، با کشیدن یک مربع یا مستطیل به طور مستقیم ، بخش هایی را که مایل نیستید تصویربرداری شوند ، حذف کنید. بعضی از دوربین های مداربسته PTZ (چرخشی) هم از پوشش حریم خصوصی پشتیبانی می‌کنند.

هنگامی که در این دوربین‌های مداربسته بزرگنمایی و یا چرخش صورت بگیرد، ماسک تغییر مکان داده تا پوشش دهی آن به طور کامل سطح مورد نظر را در بر بگیرد. در صورت تغییر اندازه‌، بخش حذف شده تصویر به همان شکل باقی خواهد ماند.

Privacy Masking چیست و فناوری آن چگونه است

 

عملکرد فناوری Privacy Masking :

همانطور که گفتیم فناوری ماسک حریم خصوصی این امکان را به کاربر می‌دهد که یک یا چند منطقه را با کشیدن چهار ضلعی روی بخش‌هایی از تصویر که حریم شخصی بحساب می‌آیند، مشخص نماید.

با تنظیم privacy mask و پوشش گذاری، مناطق انتخاب شده در تصویر به صورت چهارضلعی (های) تیره نمایش داده می‌شود. کاربر سیستم امنیتی، قادر به مشاهده این قسمت‌ها نمی‌باشد. این قابلیت هم در تصویر زنده و هم در تصویر ضبط شده قابل اعمال می‌باشد.

در دوربین‌های مداربسته PTZ، زمانی که کاربر منطقه یا مناطق مورد نظر را انتخاب می‌کند، دوربین حتی پس از تغییر زاویه و جهت نیز درست همان مناطق اولیه که ماسک شده بود، را به‌صورت مستطیل سیاه رنگ نمایش می‌دهد. به زبان ساده در Privacy Mask، دوربین تمامی پیکسل‌های در ناحیه انتخاب شده را تار نمایش می‌دهد. این موضوع باعث عدم نمایش ناحیه انتخاب شده، می‌شود.

تعداد مکان‌هایی که می‌توان آنها را به عنوان نقاط خصوصی تعریف کرد، در دوربین های مداربسته مختلف متفاوت است. در بعضی موارد دوربین‌های مداربسته تحت شبکه امکان پوشش‌گذاری یک تا 8 نقطه در تصویر را دارند.

 

privacy masking چیست و عملکرد فناوری آن چگونه است

 

انواع Privacy Masking :

عملیات ماسک گذاری، با توجه به تنظیمات و قابلیت‌های دوربین مداربسته تحت شبکه ی مورد استفاده، می‌تواند به طریقه‌های مختلفی صورت بگیرد. پنهان‌سازی و ماسک‌گذاری نقطه یا مناطق موردنظر می‌تواند به شکل مربع یا مستطیل رنگی یا سیاه، شطرنجی، محوکردن و غیره انجام شود. امکان انتخاب نوع ماسک‌گذاری در منوی OSD برای کاربر وجود دارد.

 

جمع بندی

تا اینجای مطلب که درباره privacy masking چیست و عملکرد و انواع مهم آن گفته ایم. دانستم که چگونه ماسک حریم خصوصی در دوربین مداربسته پوشش دهد. اگر نتوانستید این نوع ماسکی در دوربین مداربسته در هر مناطق اجرا کنید، از سمت خدمات دوربین مداربسته می‌توانید با تیم برنا بنیان مشورت کنید. نیز می‌توانید شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و لینکدین ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *